Китайська чайна церемонія

Ви коли-небудь замислювалися про те, звідки ж взялася традиція проводити «чайні церемонії» у себе вдома чи влаштовувати посиденьки з рідними та друзями у затишному кафе за чашкою чаю? Відповідь на це питання веде нас на кілька тисяч років тому до стародавнього Китаю, адже саме там все й почалося.

Гунфу-Ча (або Кунг-фу Ча), що перекладається як «вища майстерність чаю», вперше з’явилося серед буддійських ченців в I-II століттях до нашої ери. Одна з багатьох китайських традицій, що історично склалися, що передбачає окремий ритуал, духовну практику насолоди смаком і запахом чайного напою.

У церемонії, яка зазвичай триває близько години, може брати участь від двох до шести осіб, адже тільки так можна досягти особливого стану, який майстри називають «дотик душ». Для повної релаксації рекомендується залишити всі погані думки та втому «за дверима», досягти внутрішньої гармонії, щоб повністю зануритися та відчути всю атмосферу китайської чайної церемонії.

Готуємо воду:

Щоб повністю розкрити дивовижні властивості напою, використовується чиста джерельна вода, певний сорт чаю та спеціальний посуд. Майстерність підготовки води, у стародавньому Китаї, тисячоліттями передавалося з покоління до покоління. Джерельна вода, насичена природними мінеральними солями, бере свої витоки із самого серця землі, надаючи напою належної впевненості за рахунок живих властивостей. Оптимальна температура для заварювання “улуна” вважається 95 градусів, а для “пуера” – 100 градусів. Повторне нагрівання води не допускається.

Посуд для чайної церемонії:

Чайний котел – у якому знаходиться нагріта до певної температури вода;

Ісінь – чайник для заварювання напою;

Ча-Хе – китайська чайна коробка, призначена для знайомства із сортом чаю. Передається з рук в руки за годинниковою стрілкою, для смакування справжнього аромату;

Гайвань – традиційне чайне начиння, де блюдце символізує основу всього живого (землю), кришка – небо, а сама чашка – людини, яка стійко сидить на землі та знаходиться під захистом небес;

Ча-Хай (чаша справедливості) – глиняний чайний глечик, в який зливається напій, що настоявся, для узгодження між собою всіх властивостей смаку і аромату;

Чайна пара – висока вузька чашка Сян-Бей для сприйняття аромату та низька широка Пін-Бей для насолоди смаком;

Чабань – широка дерев’яна дошка, на якій виставляється все чайне начиння.

Порцелянові ложки – для очищення країв посуду від плаваючих листків чаю.

Головна мета китайської чайної церемонії – досягти душевної рівноваги та набути внутрішнього спокою. Починається все з того, що майстер Гунфу-Ча передає Ча-Хе учасникам церемонії для вивчення структури чаю та зближення людей за столом. Далі перед ними виставляється чайна пара. У цей час майстер заливає ісинь гарячою водою. Перший настій майже відразу зливають, оскільки він призначений для очищення пелюсток від пилу. Наступну порцію води заливають приблизно через двадцять-тридцять секунд і одразу ж розливають у Сян-Бей. Після цього ставлять зверху Пін-Бей та перевертають ємність. Учасники церемонії, піднявши високу чашку, вдихають аромат напою, занурившись у свої думки. Потім повільно п’ють чай, щоб зосередитись на своїх відчуттях.