Життєвий цикл кавового зерна

Мало хто замислюється про те, з чого все починається, коли п’є ароматну каву в її кінцевому вигляді. Адже це ціла історія! Пекучі плантації, руки фермерів, подорожі різними країнами, експортери та трейдери, процес обсмажування і ось перед вами чашка з улюбленою кавою. Тому зараз ми відкриємо завісу і розповімо Вам, як насправді виглядає життєвий цикл кавового зерна.

Як нам відомо, вирощуванням кавових зерен займаються країни з тропічним кліматом, які розташовані вздовж екватора. Так як ця рослина досить теплолюбна за неналежних погодних умов вона не може вижити. Одна з головних потреб кавового дерева – висотна місцевість (від 600 метрів над рівнем моря). Бразилія, Ефіопія, Колумбія, Гватемала, Коста-Ріка – країни, що входять до так званого кавового поясу. Взагалі їх налічується +-70.

Початок

Все починається з паростків. За наявності відповідних умов із землі виростають маленькі кавові зерна на довгих тоненьких зелених ніжках. Мине від трьох до п’яти років, перш ніж вони стануть повноцінними деревами. У вологому і спекотному кліматі, на спеціальних рівних і акуратних плантаціях з’являються дерева, повністю покриті червоними ягодами, внаслідок чого їх часто називають «вишнями».

Приступимо до збору

Є два способи: вручну чи машинний збір. Так як на одному дереві одночасно можуть бути дозрілі ягоди, квіти та зелені плоди – дуже важливо все зробити делікатно, щоб не травмувати культуру. Якщо здійснювати збір за допомогою машини, то зрештою виходить суміш гілок, листя, квітів і плодів. Звичайно ж, при подальшій обробці всі непотрібні елементи відсіваються, але, щоб уникати таких моментів, краще збирати каву вручну. Кожна гілочка обробляється окремо й у кошик падають лише стиглі ягоди. Такий метод ще називають “пікінг”.

Існує два способи обробки кави – волога і суха. Коли всі ягоди зібрані, потрібно відокремити зерно від м’якоті. З одного боку, це може здаватися абсолютно неважливим етапом, але саме від нього залежатиме наступний смак. При сухому методі обробки ягоди викладають тонким шаром просто неба на спеціальних сушарках (їх ще називають «африканські ліжка»). Так як все це відбувається під палючим сонцем – м’якоть засихає і перетворюється на зморщене лушпиння. При такому тривалому контакті зерна і м’якоті, воно насичується насолодою і зрештою подібна ферментація збільшує насиченість напою. Вологий метод передбачає більше зусиль. Необхідне спеціальне обладнання, оскільки очищення походить від сильного тиску води. Далі зерна поміщають у спеціальні ванни і тільки після цього його висушують і додатково очищають. Такий спосіб забезпечує дуже насичений кавовий смак, робить напій м’яким та ніжним.

Як зелені зерна починають свою подорож світом

Дефективні зерна забираються, після чого починається сортування за розміром. Так-так, не тільки люди мають певні «параметри». Універсальним позначенням вважається скрін – що відповідає розміру отвору сита, що використовується для калібрування. Великі зерна маркуються такими значеннями: L, AAA, AA, Supremo. Оброблені зерна називаються кавовим лотом. Після всіх маніпуляцій вони потрапляють на аукціони. Приватні фермери зазвичай представляють обсяг триста кілограмів, тоді як великі кооперативи поставляють до кількох десятків тонн. Великі компанії купують за допомогою експортерів, замовляючи величезні партії. Невеликі підприємства зазвичай приїжджають на аукціони, купуючи безпосередньо. У цьому випадку є перевага – оскільки каву можна продегустувати заздалегідь, щоб оцінити її якість.

Основний етап – обсмажування кави

Усім нам звичний вигляд кавове зерно набуває саме на на стадії обсмажування. Кардинально змінюється структура, через що колір стає темнішим, маса втрачається, обсяг збільшується і з’являється відповідний неймовірний аромат та насичений смак. Існує кілька видів обсмажування кави. Дуже важливо визначити, яка мета буде у зерна, щоб підібрати правильний підхід. Кава проходить процес дегазації, який займає зазвичай від одного до двох тижнів, після чого його потрібно відразу ж запакувати в спеціальні пакети. Клапани на них випускають газ назовні, але при цьому не дозволяють надходити повітря всередину. Це є необхідною умовою для того, щоб зберегти запах.

Заключні кроки

Тут відбувається хвилюючий етап життєвого циклу кавового зерна. Після народження, збору, обробки та всього іншого, упакована кава або відразу вирушає за договором на полиці магазинів та кав’ярень, а може проїхати ще безліч кілометрів, побувавши в руках перекупників, дистриб’юторів тощо. Подорож може затягтися до кількох місяців, перш ніж досягне своєї кінцевої точки.

І нарешті він у вас в руках! У парку, на роботі, у кафе чи будинку – цей напій нікого не залишить байдужим. Хтось любить із цукром, молоком чи сиропом, хтось у чистому вигляді. Але ніхто навіть і не думає, яка величезна історія помістилася в одній чашці. Напій, що бадьорить, родом з тропічних далеких країн, де все почалося ще кілька років тому з маленького зеленого паростка.